Tulevik algab siit

6.–11. augustil veetis seitse juventekat aega Rootsi kõige vanemas linnas Sigtunas, kus toimus nii meie ülemaailmse katuseorganisatsiooni IOGT kongress kui ka projekt Empowerful. Kui kongressi eesmärk oli vastu võtta palju olulisi otsuseid seoses IOGT ja selle liikmete tulevikuga, siis projekti eesmärk oli noori võimestada ning anda neile motivatsiooni ja innustust oma hääle leidmiseks ja selle kasutamiseks. Meile tutvustati erinevaid projekte, mida viivad läbi teised noored üle maailma ja mis on osutunud edukaks. Juventekad said oma kogemusteportfellid paksult uusi ideid täis pakkida ja kohvrite laevale tagasi vedamine oli pühapäeval sedavõrd raskem. Siinkohal ongi kõige targem lugeda mõningate osalejate endi mõtteid ja kogemusi!


Mulle avaldas tõsiselt muljet see, kuidas kongressil oli väga erinevate taustadega inimesi kõikjalt üle maailma, kuid kõigis oli ikkagi midagi ühist, ühised ideed ja maailmavaated. Kõik toimis; inimesed tundsid end hästi ning et nendega oli arvestatud. See oli väga motiveeriv ja hea keskkond uute ideede tekkimiseks. Väga super!

Suvi

Suvi, Remi ja Anastasia

Rootsis toimunud 69. IOGT konverents oli ülimalt positiivne ja kasulik üritus. Aukartust äratas – äratab siiani –, kui motiveeritud kõik olid ning kuidas kõigil on vähemalt üks ühine eesmärk, muuta maailma paremaks kohaks. Terve konverents oli sisustatud meeldejäävate töötubade ja loengutega ning minu jaoks kõige huvitavam ja ehk ka mõtlema panevam oli Olivier van Beemeni, tunnustatud ajakirjaniku ja autori loeng, kus ta rääkis, kuidas toimub suurkorporatsiooni Heinekeni äritegevus Aafrikas – äritegevus, mis hõlmab suurel hulgal prostitutsiooni ning altkäemakse. Läbi erinevate töötubade õppisime näiteks, kuidas anda kunstiteostega sõnumit edasi, kuidas korraldatakse suurepärast ja kainet pidu ning missugused omadused teevad juhist hea juhi. Vabal ajal saime tutvuda Sigtunaga ning käia suplemas, mis oli üsnagi värskendav. Kokkuvõtvalt oli see nädal väga tegus, motiveeriv ning arendav.

Remi


IOGT 69. kongress oli minu jaoks esimene suur üritus Juventega, kus ma osalenud olen. Alguses oli see kõik minu jaoks väga tundmatu, aga harjusin sellega ruttu. Kongress oli väga positiivne ja ma õppisin sealt palju tervisliku eluviisi kohta. Me käisime mitmetes seminarides ja töökodades, kus saime ennast loominguliselt väljendada ja uute inimestega tutvuda ning õppisime, kuidas inimesed mujal maailmas muudavad meie elu paremaks.

Kustav


Võrreldes teiste juventekatega oli minu jaoks IOGT 69th World Congress Sigtunas ilmselt hoopis teistsugune kogemus. Mitu päeva ühes ruumis istuda ja otsustada kõige tähtsamate asjade üle koos kõige tähtsamate inimestega andis väga selgelt tunda, et sellel, mida me teeme, on päriselt ka mingi mõju. Kõik muud toredad arutelud, „loengud“ ja koostegemised olid ka tohutult motiveerivad. Tunnen, et pärast seda vahvat suvelaagrit on Juvente Eesti tiim hoopis tugevam ning laetud sellesama motiveeriva energiaga.

Triinu

Rohkem pidu, vähem läbu – jaanipäev on läbi

Jaanipäev on möödas ja ööd hakkavad taas pikemaks venima. Koos sellega on Juvente kaine jaanipäeva kampaania lõppenud. Ettevõtmine oli väga lõbus ja osavõtjaid oli päris palju. Oli tore näha, et lisaks meile oli ka teisi, kes jaanipäeva pigem kainelt tähistada tahtsid. Kõigi kampaanias osalejate jaanipäev möödus rohke peo ja vähese läbuga.

Aga mida siis tegid juventekad jaanipäeval ja kus nad üldse olid?

Anne-Mari näiteks veetis jaanipäeva Muhus. Lõkke ääres sai pidu peetud koguni kahel õhtul. Ei puudunud ka tants ja trall. Lõkke ääres lauldi kõigile tuntud laule ja räägiti vanu külajutte. Seltskonnas olid pea pooled täiesti kained ja need, kes alkoholi tarbisid, tegid seda mõõdukalt. Kedagi jooma ei survestatud ja laual isegi polnud alkoholi. Kordagi polnud tunnet, et nüüd oleks pidu selle võrra vähem – pigem vastupidi.

Keit veetis enda jaaniõhtu Lõuna-Eestis. Tema valitud jook oli mustikavesi ja teiste piduliste eelistus näis olevat Värska vesi. Olgugi, et mitte joomise pärast tunti muret, ei survestanud keegi kedagi jooma. Seltskond oli valdavas enamuses kaine ja pidu kestis hommikuni.

Indreku jaanipidu möödus Tartus ja üsna rahulikult. Pärast tööpäeva sõitis Indrek sportlikult rattaga Raadile, kus toimus suur pidu. Seal sai nautida erinevaid esinejaid ja end tule paistel soojendada. Tema valitud jook oli kali.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et juventekate jaanipäev möödus lõbusalt ja meeldejäävalt. Kindlasti oleme sama üritusega tagasi järgmisel aastal.

Kaine jaanipäev: Rohkem pidu, vähem läbu!

Juunikuus kutsub Juvente Eesti kõiki inimesi ja organisatsioone liituma kampaaniaga “Kaine jaanipäev: Rohkem pidu, vähem läbu!” 

Mis toimub?  

Utsitame ja meelitame kõiki Jaanipäeva kainelt veetma, sest alkoholi ja muude meelemürkide vaba eluviis peaks olema ju see üks ja õige. Facebooki ürituse all, aga ka Juvente FB ja Instagrami lehtedel jagame järgmiste nädalate jooksul selleks hulgaliselt väärt ideid ning toimub ka muut põnevat.  

Miks toimub?  

Leiame, et viimastel aastatel on, eriti noorte seas, jaanipäevale tekkinud “läbuürituse” maine. Paljud ei soovi enam minna avalikele pidustustele, kuna ei kannata välja sealset mõõdutundetut joomist, laaberdamist ning häirivat seltskonda. Lisaks kipub alkoholi suurenenud tarbimisest ning sellega seotud pidustustest tulenevalt on enamasti juunikuu ka õnnetusterohkem.

Kuidas toimub?  

Eelkõige kutsume Sind ja Sinu sõpru liituma kampaaniaüritusega Facebookis.

Juvente omalt poolt jagab nippe, kuidas seda kõige paremini teha ja miks see vajalik ning äge on.  Muuseas on tulemas ka vahva Instagrami üleskutse mõnusate auhindadega, aga sellest kuuled juba täpsemalt lähiajal.  😉

NB! Kampaanias osalemisest saad teistele märku anda ka meie vahva “märgise” lisamisega oma profiilipildile. Selleks vali “Uuenda profiilipilti” -> “Lisa raam” -> otsi “Juvente” ja näed 2 varianti: tekstiga ja ilma, ning saadki juba lisada profiilipildile. 

Stay tuned!
Facebook     Instagram     Üritus

 

 

Noortevahetus “Communication is the Key” Islandil 2018

Nagu eelmisel aastal, võis ka nüüd aprilli viimasel nädalal leida Islandilt targaks saamas 5 eestlast. 21. kuni 26. aprillini toimus Galtalækjarskógur-is noortevahetus “Communication is the Key”, kus lisaks eestlastele osalesid ka noored Islandilt, Rumeeniast ning Bosnia ja Hertsegoviinast.

Nädala jooksul juhiti tähelepanu sellele, kuidas muuta paremaks noorte suhtlusoskust, millised meetodid on konfliktide vältimiseks ja lahendamiseks, kuidas vähendada ja jagu saada ühiskondlikust survest ning suheldi aktiivselt, et noored oleksid valmis töötama rühmades ja võõraste inimestega ning saaksid hakkama keeleliste, kultuuriliste ja muude suhtlustakistustega.

Eestist olid seekord Islandil rühmajuhtidena Kaisa ja Andres ning osalejatena Triinu, Remi ja Suvi. Iga rahvusvaheline noortevahetus on väga oma nägu ja tegu. Suvi ja Remi jaoks oli see nende esimene, aga kindlasti mitte viimane.

Suvile jätsid kõige positiivsema mulje kõik need aktiivsed ja head inimesed oma siiruse ja vahetusega. Ka Triinu nõustub, et noortevahetuste juures on just see tema lemmik, tuleb kohe nii palju motivatsiooni ja kindlus, et see, mida me teeme on õige. Ka Remile väga meeldis tuvuda uute ja võrratult omamoodi inimeste ja kultuuridega. Aga kindlasti polnud vähem olulised ja imelised ka Islandi ebareaalne loodus ning võimalus mõelda teemade üle, millele me muidu väga tihti ei mõtle ja saada õpetussõnu, mis on alati väga vajalikud.

 

Infoõhtu

Mis? Organisatsiooni tegemisi ja inimesi tutvustav vabas õhkkonnas tutvumisõhtu
Millal? 14. septembril 19:00
Kus? DD HUB (Domus Dorpatensis, Raekoja plats 1/Ülikooli 7 2. korrus)

Meie organisatsioon on väikeste sammude haaval kasvamas ja uuenemas. Juvente jaoks on olnud pööraselt tegus aasta ning me tunneme, et juventekaid võiks olla rohkem ja märkame aina enam sarnase maailmavaatega inimesi. 🙂

14. septembril avaneb kõigil suurepärane võimalus meie toimetustega tutvuda, sest üle pika aja leiab aset Juvente infoõhtu. Seetõttu seagi neljapäeva õhtul sammud Raekoja platsi ääres paiknevasse DD HUB-i ning tutvume veidi. 😉

PS: kui Sa tahad meiega tutvuda, aga ei saa üritusel osaleda, anna endast siiski juhatusele märku – juhatus[ätt]juvente.ee

ENL-i kevadseminar

Mai keskpaigas leidis Tallinnas aset Eesti Noorteühenduste Liidu kevadseminar. Teatris NO99 toimunud kahepäevasel üritusel esindasid Juventet juhatuse liikmed Keit ja Andres.

Ürituse töisema poole pealt on sobilik välja tuua toimunud koolitused ja loengud. Keit tegeles esimesel päeval rahastuse teemadega, Andres aga õppis organisatsiooni sisekommunikatsiooni parema korraldamise kohta ning sai uusi mõtteid videote kasutamisest brändingus. Samuti toimus järjekordne ENL-i üldkoosolek, kus sai hea ülevaate, kuidas meie Eesti-sisesel katusorganisatsioonil läheb ning oli hea kuulda, et see muutub samm-sammult stabiilsemaks ja jätkusuutlikumaks.

Põhjust tulla Tallinnasse kokku oli tegelikult veelgi – ENL sai 15-aastaseks. Veelkord palju õnne ning aitäh meeldiva sünnipäevapeo eest!

Kevadseminari fotokajastus on leitav ENL-i FB lehelt (vt ka sünnipäeva pilte) ja hästi otsides leiab mõne tuttava näo. (:

PS: üritusel kuulutati välja ENL-i liikmekampaania algatus – ühenduse liikmed saavad järgemööda selle sotsiaalmeedia kanalite kaudu end ja oma tähtsamaid tegevusi noorteühenduste võrgustikule tutvustada ning juba sel nädalal kuulebki sealt just meie tegemistest. (:

Üldkoosoleku järelkaja

Veebruaris ja märtsis toimusid Juvente üldkoosolekud – tegelesime organisatsioonile oluliste dokumentidega ning valisime uue juhatuse.

Käesoleval hetkel on rõõm tervitada uues juhatuses Keitu, Andrest ja Indrekut, kes on oma tööd juba alustanud. Nende kohta võid täpsemalt lugeda juba juhatuse tutvustuse juurest.

Samuti sai organisatsioon endale uue põhikirja, kodukorra ning strateegilised eesmärgid järgnevaks kaheks aastaks, millega saab tutvuda siin.

Kohal viibinud liikmetele anti lisaks eelnevale ülevaade möödunud aastast ning järgneva aasta plaanidest. Aitäh kõigile, kes materjale ette valmistada aitasid ning samuti kõigile osalejatele! (:

 

Juvente korraldab Active-i suvelaagrit

English below

Meil on hea rõõm teatada, et sel suvel toimub Active-i suvelaager Eestis, Taevaskoja puhkekeskuses. (:

Juuli viimasel nädalal aset leidev laager Evergreen toob kokku kuni 100 noort meie rahvusvahelisest võrgustikust ning üheskoos veedetakse mõnusalt aega, aga tehakse ka tõsist tööd. Laagri raames toimub NEET noorte temaatikal seminar, samuti on oodata erakorralist Active-i kongressi.

Töö laagri korraldamisega on juba mõnda aega meie aktiivsete liikmete toel toimunud ning kindlasti ootame Taevaskotta nii osalejaid kui ka abilisi korraldusmeeskonda.

Loe laagrist täpsemalt juba selle veebikodust (ingl k)!


We are happy to announce that this summer, Active’s summer camp takes place in Estonia, in Taevaskoja Holiday Centre.

Evergreen, the camp taking place during the last week of July, brings together up to 100 young people from our international network and we will spend a lovely time together as well as work hard. During the camp, there will be a seminar on the NEET youth; there will also be an extracurricular Active congress.

The work on organising the camp has been going on for a while thanks to our active members and we will be expecting many participants to Taevaskoja but also volunteers to help us make the camp happen.

Read more from the camp’s web page!

Karsklase blogi

Juvente liige Indrek peab blogi nimega “Karsklase päevik”, kus avaldab aeg-ajalt alkoholi ning muid kodanikuühiskonnaga seotud “käratsusi” (nii ta neid ise nimetab) ning ülevaateid.

Blogi stiil ei pruugi olla ajakirjanduslikult rafineeritud ja puhas ning põhineb enamasti kirjutaja isiklikul subjektiivsel kogemusel, kuid see-eest on kirjutised esitatud küllaltki kerget tarbimist soodustavas meelelahutuslikus “kastmes”. Olenemata oma vabast vormist, põhinevad kirjutised enamasti siiski meedias või uuringutes välja toodud väidetel ja faktidel.

Kellel tekkis huvi pilk peale visata saab seda teha aadressil http://karsklane.blogspot.com