🍹 Tähistame Tartu lastekaitsepäeva 2020!

Tartu lastekaitsepäeva 2020 tähistamiseks oleme koostanud lühikese õppevideo “Suviste mahlajookide valmistamine” lastele ja nende vanematele, kuidas valmistada kolme maitsvat suvist mahlajooki. Samuti räägime video teises pooles mõningatest näpunäidetest, kuidas vanemad võiksid lastega alkoholist rääkida.

Tartu Noorsootöö Keskus korraldab sel aastal perefestivali asemel üleriigilise telekampaania. Kampaania on suunatud täiskasvanutele ja selle eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust laste õigustest ning vajadustest harmooniliseks arenguks. Selle raames on kodulehele https://tntk.tartu.ee/tartu-linna-lastekaitsepaev/ kogutud Tartu Noorsootöö Keskuse koostööpartneritelt erinevaid videomaterjale (kuhu panustas ka Juvente), mis toetavad lapse ja vanema vahelise suhte toimimist, pakuvad ideid koostegemiseks või annavad muul viisil mõtteainet lapse maailma osas.

Retseptikonkurss “Rohkem pidu, vähem läbu”

Käes on maikuu, mis tähendab, et ka jaanipäevani pole veel palju jäänud. 🔥 Seega lükkame selleaastase “Kaine jaanipäev – Rohkem pidu, vähem läbu!” kampaania käima juba praegu!✌🤩

Sul on oma lemmik alkoholivaba kokteil, mida tahaksid hirmsasti teistega ka jagada?🤗 Või oled mõelnud, kuidas maitseksid koos ühes joogis ananass, mustika limonaad ja palju laimi?🍍 Usud, et mõni tuntud kokteil oleks alkoholivabalt see õige?🍹

Siis..

🍓 Meisterda see jook valmis,

🍓 jäädvusta võimalikult isuäratavalt,

🍓 pane retsept kirja,

🍓 ja saada 1. juuniks aadressile kainejaanipaev@juvente.ee!

Kõige maitsvam, originaalsem ning kaunim kokteil saavad muidugi ka auhinnatud. Auhinnafond on väga maitsev… Sealt leiab nii ÖUNA limonaade, SEMU mahlu kui SÄSI kombuchasid! On mille nimel pingutada! Kuid, kui soovid kindla peale minna, siis soovitame mõnda nende ettevõtete toodetest oma kokteilis kasutada ja võidki võita endale nende eriauhinna!

Aga osa tasub võtta kindlasti ka sellepärast, et juuni esimeste nädalate jooksul proovivad kõik retseptid läbi ning ka kajastavad seda Juvente Instagramis meie vahvad vabatahtlikud kokteilieksperdid! 🎥🍹📸

🎈PS! Kui võiduhimu on suur, aga ideedest on puudu, saad alati inspiratsiooni ammutada siit: https://juvente.ee/2018/09/13/drinkbook/

Aeg on teha kokkuvõtteid!

2018 aasta hakkab vaikselt lõppema, mistõttu on aeg ka veidi kokkuvõtteid teha..
Juvente ja juventekate jaoks oli tegemist järjekordse põneva ja seiklusrohke aastaga. Mis me siis õige ära tegime?


Kohalikul areenil osalesime hoolega Eesti Noorteühenduste Liidu ja Ole Rohkem tudengiorganisatsioonide koostöövõrgustiku töös ja tegemistes. Olime esindatud nii ENL’i kevad- kui ka sügisseminaril ja üldkoosolekul, samuti talveakadeemias ja tänuüritusel. Suvekool jäi muude plaanide kattumise tõttu sel aastal küll vahele, aga järgmisel jõuame kindlasti ka sinna ning ootame ka muid põnevaid üritusi ja väljakutseid ENLilt. Aasta sisse mahtusid mitmed Ole Rohkem Ümarlauad, Auhinnagala, Aastakonverents, Tudengimess ja mitmed põnevad sisekoolitused.. viimased tugevad käisid ka igati vahval võrgustiku ühisel jõulupeol lustimas. Uuel aastal jätkame samas vaimus ja kes teab, ehk näeb meid sel korral ka arenguprogrammi ridades.. võiks ju!


Juvente aasta olulisimaks oma algatuseks kujunes sotsiaalmeediakampaania Kaine Jaanipäev! Juventekad ise leiavad, et tegemist on Eesti ühiskonnas väga olulise algatusega ning loodavad uuel aastal veel laiemat kõlapinda saavutada. Päkapikud akna taga sosistasid, et uueks aastaks käivad läbirääkimised ka ühe väga kõva tudengiorganisatsiooniga, et ühise eesmärgi nimel jõud kokku panna. Jääme huviga tulemust ootama!

Lisaks sellele oli meil muidugi palju teisi vahvaid tegevusi, lisaks kevadisele üldkoosolekule ja sügisesele infoõhtule leidsime ikka aegajalt hetki, et üksteise mõnusat seltskonda nautida. Suvel käisime pisikesel nädalalõpu väljasõidul Andrese maakodus, sügisel oli võimalik meid ühel nädalvahetusel jälle traditsiooniliselt metsamajast leida, kus sai nii matkatud kui ka lauamänge mängitud. Lauamänguõhtuid jagus aasta peale rohkemgi veel, lisaks sellele muidugi koosolekuid ja üheskoos sportimisi ka! Ühel sügisesel laupäeval käis Kadri Raag juhatusele ja teistele huvilistele rääkimas vaimsest tervisest, et oskaksime enda ja teiste eest kõige paremini hoolt kanda ja olla veelgi Tervislikum Tudengiorganisatsioon kui senini. Ja detsembri alguses, nagu viimastel nädalatel kindlasti ka kõik teised organisatsioonid, pidasime maha ühe ütlemata vahva jõulupeo kus sai nii söödud, kahoot!’itud, aukirju jaotatud kui ka taaskord jälle lauamänge mängitud. Väga mõnus!


Rahvusvaheliselt oli Juvente aasta ehk üks seiklusrohkemaid seni. Aprillis lendasid mõned vahvad juventekad taaskord Islandile, et koos teiste noorte eurooplastega vahetada teadmisi kommunikatsiooni teemadel. Kindlasti väga kasulikud ja olulised teemad kõigile noortele. Nagu varasemalt ka on saanud juba kodulehelt lugeda, siis sel suvel toodi meie rahvusvahelise katusorganisatsiooni, IOGT International, kongress meile õige lähedale – Sigtunasse! Tänu sellele ja ka samal ajal samas kohas organiseeritud noorteprojekti Empowerful esimesele osale oli juventekaid seal lausa 7! Nagu aga sai ka mainitud, siis Empowerful projekt sellega ei lõppenud… Oktoobri alguses said taaskord 7 juventekat võimaluse sõita Berliini, et üheskoos 7 teise euroopa riigi noortega korraldada vägev Sober Party! Allpool saadki tutvuda nii mõnegi osaleja muljetega antud nädalast.

Entusiastlikud noored hommikul vara enne väljalendu Tallinnast

Berliinis oli väga tore ja õppisin palju, peamiselt platseebo efekti kohta. Samuti käisime ka Sober Sensation peol, mis küll ei õnnestunud täpselt nagu plaanis, aga oli siiski tore. Kohtasin ka palju uusi huvitavaid inimesi erinevatest riikidest, kellega loodan kohtuda veel mitmetel noortevahetustel.

Kustav

Ja peale esimest pikka turist olemise päeva Spree kallastel puhkamas ja päikest nautimas

Seekordne noortevahetus oli hoopis teistsugune kui oleks oodanud. Inimesi oli hästi palju, aga samas oli eriliselt tunda seda ühtehoidmise tunnet, sest olud, kus pidime hakkama saama olid kohati natuke ekstreemsed. Nädala staar, Sober Sensation Party, ei olnud samuti see, mis ma ettekujutasin, aga seetõttu on sellest ilmselt veel parem õppida, kuidas Eestis ühte väga ägedat pidu korraldada ja kuidas mitte korraldada. Kindlasti ei olnud nädal ebaõnnestumiste tõttu raisus, sest motivatsiooni meile olulisega edasi tegelemiseks tuli väga huvitavatest aruteludest küll küllaga.

Triinu


Seekordne noortevahetus oli kindlasti uus ja huvitav kogemus. Vajalikud on ja õppida saab igasugustest kogemustest. Nii oskame me ehk ise järgmine kord nähtud vigu vältida. Kuigi oli hetki, kui tundus, et kogu üritus on üks suur loodusõnnetus, on mälestus sellest siiski kokkuvõttes positiivne. Seltskond, kuigi tavalisest suurem, oli siiski väga soe ja kokkuhoidev. Kuuldud ettekanded olid huvitavad ja kasulikud. Eriti meeldis mulle loeng platseebo efektist.

Suvi

Empowerful Berlin oli omanäoline üritus. Selle keerdkäigud aitasid paremini mõista põhjaliku planeerimise tähtsust ja vajalikkust. Lisaks õppisime väheste võimalustega korraldama ägedaid üritusi ning õppisime kuidas tunda rõõmu lihtsatest asjadest. Ka saime teada kuidas näiliselt mitte seotud asjad võivad üksteise koosmõjus muuta suurel määral tervikpilti.

Indrek

Väsitav kuid meeleolukas rattasõit läbi Berliini

Nagu näha, on Juventel olnud mõnusalt tegevusterohke aasta.
2019 aastal veelgi suurema hooga edasi!

Tulevik algab siit

6.–11. augustil veetis seitse juventekat aega Rootsi kõige vanemas linnas Sigtunas, kus toimus nii meie ülemaailmse katuseorganisatsiooni IOGT kongress kui ka projekt Empowerful. Kui kongressi eesmärk oli vastu võtta palju olulisi otsuseid seoses IOGT ja selle liikmete tulevikuga, siis projekti eesmärk oli noori võimestada ning anda neile motivatsiooni ja innustust oma hääle leidmiseks ja selle kasutamiseks. Meile tutvustati erinevaid projekte, mida viivad läbi teised noored üle maailma ja mis on osutunud edukaks. Juventekad said oma kogemusteportfellid paksult uusi ideid täis pakkida ja kohvrite laevale tagasi vedamine oli pühapäeval sedavõrd raskem. Siinkohal ongi kõige targem lugeda mõningate osalejate endi mõtteid ja kogemusi!


Mulle avaldas tõsiselt muljet see, kuidas kongressil oli väga erinevate taustadega inimesi kõikjalt üle maailma, kuid kõigis oli ikkagi midagi ühist, ühised ideed ja maailmavaated. Kõik toimis; inimesed tundsid end hästi ning et nendega oli arvestatud. See oli väga motiveeriv ja hea keskkond uute ideede tekkimiseks. Väga super!

Suvi

Suvi, Remi ja Anastasia

Rootsis toimunud 69. IOGT konverents oli ülimalt positiivne ja kasulik üritus. Aukartust äratas – äratab siiani –, kui motiveeritud kõik olid ning kuidas kõigil on vähemalt üks ühine eesmärk, muuta maailma paremaks kohaks. Terve konverents oli sisustatud meeldejäävate töötubade ja loengutega ning minu jaoks kõige huvitavam ja ehk ka mõtlema panevam oli Olivier van Beemeni, tunnustatud ajakirjaniku ja autori loeng, kus ta rääkis, kuidas toimub suurkorporatsiooni Heinekeni äritegevus Aafrikas – äritegevus, mis hõlmab suurel hulgal prostitutsiooni ning altkäemakse. Läbi erinevate töötubade õppisime näiteks, kuidas anda kunstiteostega sõnumit edasi, kuidas korraldatakse suurepärast ja kainet pidu ning missugused omadused teevad juhist hea juhi. Vabal ajal saime tutvuda Sigtunaga ning käia suplemas, mis oli üsnagi värskendav. Kokkuvõtvalt oli see nädal väga tegus, motiveeriv ning arendav.

Remi


IOGT 69. kongress oli minu jaoks esimene suur üritus Juventega, kus ma osalenud olen. Alguses oli see kõik minu jaoks väga tundmatu, aga harjusin sellega ruttu. Kongress oli väga positiivne ja ma õppisin sealt palju tervisliku eluviisi kohta. Me käisime mitmetes seminarides ja töökodades, kus saime ennast loominguliselt väljendada ja uute inimestega tutvuda ning õppisime, kuidas inimesed mujal maailmas muudavad meie elu paremaks.

Kustav


Võrreldes teiste juventekatega oli minu jaoks IOGT 69th World Congress Sigtunas ilmselt hoopis teistsugune kogemus. Mitu päeva ühes ruumis istuda ja otsustada kõige tähtsamate asjade üle koos kõige tähtsamate inimestega andis väga selgelt tunda, et sellel, mida me teeme, on päriselt ka mingi mõju. Kõik muud toredad arutelud, „loengud“ ja koostegemised olid ka tohutult motiveerivad. Tunnen, et pärast seda vahvat suvelaagrit on Juvente Eesti tiim hoopis tugevam ning laetud sellesama motiveeriva energiaga.

Triinu

Rohkem pidu, vähem läbu – jaanipäev on läbi

Jaanipäev on möödas ja ööd hakkavad taas pikemaks venima. Koos sellega on Juvente kaine jaanipäeva kampaania lõppenud. Ettevõtmine oli väga lõbus ja osavõtjaid oli päris palju. Oli tore näha, et lisaks meile oli ka teisi, kes jaanipäeva pigem kainelt tähistada tahtsid. Kõigi kampaanias osalejate jaanipäev möödus rohke peo ja vähese läbuga.

Aga mida siis tegid juventekad jaanipäeval ja kus nad üldse olid?

Anne-Mari näiteks veetis jaanipäeva Muhus. Lõkke ääres sai pidu peetud koguni kahel õhtul. Ei puudunud ka tants ja trall. Lõkke ääres lauldi kõigile tuntud laule ja räägiti vanu külajutte. Seltskonnas olid pea pooled täiesti kained ja need, kes alkoholi tarbisid, tegid seda mõõdukalt. Kedagi jooma ei survestatud ja laual isegi polnud alkoholi. Kordagi polnud tunnet, et nüüd oleks pidu selle võrra vähem – pigem vastupidi.

Keit veetis enda jaaniõhtu Lõuna-Eestis. Tema valitud jook oli mustikavesi ja teiste piduliste eelistus näis olevat Värska vesi. Olgugi, et mitte joomise pärast tunti muret, ei survestanud keegi kedagi jooma. Seltskond oli valdavas enamuses kaine ja pidu kestis hommikuni.

Indreku jaanipidu möödus Tartus ja üsna rahulikult. Pärast tööpäeva sõitis Indrek sportlikult rattaga Raadile, kus toimus suur pidu. Seal sai nautida erinevaid esinejaid ja end tule paistel soojendada. Tema valitud jook oli kali.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et juventekate jaanipäev möödus lõbusalt ja meeldejäävalt. Kindlasti oleme sama üritusega tagasi järgmisel aastal.

Kaine jaanipäev: Rohkem pidu, vähem läbu!

Juunikuus kutsub Juvente Eesti kõiki inimesi ja organisatsioone liituma kampaaniaga “Kaine jaanipäev: Rohkem pidu, vähem läbu!” 

Mis toimub?  

Utsitame ja meelitame kõiki Jaanipäeva kainelt veetma, sest alkoholi ja muude meelemürkide vaba eluviis peaks olema ju see üks ja õige. Facebooki ürituse all, aga ka Juvente FB ja Instagrami lehtedel jagame järgmiste nädalate jooksul selleks hulgaliselt väärt ideid ning toimub ka muut põnevat.  

Miks toimub?  

Leiame, et viimastel aastatel on, eriti noorte seas, jaanipäevale tekkinud “läbuürituse” maine. Paljud ei soovi enam minna avalikele pidustustele, kuna ei kannata välja sealset mõõdutundetut joomist, laaberdamist ning häirivat seltskonda. Lisaks kipub alkoholi suurenenud tarbimisest ning sellega seotud pidustustest tulenevalt on enamasti juunikuu ka õnnetusterohkem.

Kuidas toimub?  

Eelkõige kutsume Sind ja Sinu sõpru liituma kampaaniaüritusega Facebookis.

Juvente omalt poolt jagab nippe, kuidas seda kõige paremini teha ja miks see vajalik ning äge on.  Muuseas on tulemas ka vahva Instagrami üleskutse mõnusate auhindadega, aga sellest kuuled juba täpsemalt lähiajal.  😉

NB! Kampaanias osalemisest saad teistele märku anda ka meie vahva “märgise” lisamisega oma profiilipildile. Selleks vali “Uuenda profiilipilti” -> “Lisa raam” -> otsi “Juvente” ja näed 2 varianti: tekstiga ja ilma, ning saadki juba lisada profiilipildile. 

Stay tuned!
Facebook     Instagram     Üritus

 

 

Noortevahetus “Communication is the Key” Islandil 2018

Nagu eelmisel aastal, võis ka nüüd aprilli viimasel nädalal leida Islandilt targaks saamas 5 eestlast. 21. kuni 26. aprillini toimus Galtalækjarskógur-is noortevahetus “Communication is the Key”, kus lisaks eestlastele osalesid ka noored Islandilt, Rumeeniast ning Bosnia ja Hertsegoviinast.

Nädala jooksul juhiti tähelepanu sellele, kuidas muuta paremaks noorte suhtlusoskust, millised meetodid on konfliktide vältimiseks ja lahendamiseks, kuidas vähendada ja jagu saada ühiskondlikust survest ning suheldi aktiivselt, et noored oleksid valmis töötama rühmades ja võõraste inimestega ning saaksid hakkama keeleliste, kultuuriliste ja muude suhtlustakistustega.

Eestist olid seekord Islandil rühmajuhtidena Kaisa ja Andres ning osalejatena Triinu, Remi ja Suvi. Iga rahvusvaheline noortevahetus on väga oma nägu ja tegu. Suvi ja Remi jaoks oli see nende esimene, aga kindlasti mitte viimane.

Suvile jätsid kõige positiivsema mulje kõik need aktiivsed ja head inimesed oma siiruse ja vahetusega. Ka Triinu nõustub, et noortevahetuste juures on just see tema lemmik, tuleb kohe nii palju motivatsiooni ja kindlus, et see, mida me teeme on õige. Ka Remile väga meeldis tuvuda uute ja võrratult omamoodi inimeste ja kultuuridega. Aga kindlasti polnud vähem olulised ja imelised ka Islandi ebareaalne loodus ning võimalus mõelda teemade üle, millele me muidu väga tihti ei mõtle ja saada õpetussõnu, mis on alati väga vajalikud.

 

Infoõhtu

Mis? Organisatsiooni tegemisi ja inimesi tutvustav vabas õhkkonnas tutvumisõhtu
Millal? 14. septembril 19:00
Kus? DD HUB (Domus Dorpatensis, Raekoja plats 1/Ülikooli 7 2. korrus)

Meie organisatsioon on väikeste sammude haaval kasvamas ja uuenemas. Juvente jaoks on olnud pööraselt tegus aasta ning me tunneme, et juventekaid võiks olla rohkem ja märkame aina enam sarnase maailmavaatega inimesi. 🙂

14. septembril avaneb kõigil suurepärane võimalus meie toimetustega tutvuda, sest üle pika aja leiab aset Juvente infoõhtu. Seetõttu seagi neljapäeva õhtul sammud Raekoja platsi ääres paiknevasse DD HUB-i ning tutvume veidi. 😉

PS: kui Sa tahad meiega tutvuda, aga ei saa üritusel osaleda, anna endast siiski juhatusele märku – juhatus[ätt]juvente.ee

Üldkoosoleku järelkaja

Veebruaris ja märtsis toimusid Juvente üldkoosolekud – tegelesime organisatsioonile oluliste dokumentidega ning valisime uue juhatuse.

Käesoleval hetkel on rõõm tervitada uues juhatuses Keitu, Andrest ja Indrekut, kes on oma tööd juba alustanud. Nende kohta võid täpsemalt lugeda juba juhatuse tutvustuse juurest.

Samuti sai organisatsioon endale uue põhikirja, kodukorra ning strateegilised eesmärgid järgnevaks kaheks aastaks, millega saab tutvuda siin.

Kohal viibinud liikmetele anti lisaks eelnevale ülevaade möödunud aastast ning järgneva aasta plaanidest. Aitäh kõigile, kes materjale ette valmistada aitasid ning samuti kõigile osalejatele! (: